Ofera o sansa de 3,5%

Directioneaza  3,5% pentru asociatiile ce furnizeaza servicii sociale acreditate. Conform Ordinului nr. 80/2022 privind plata contributiilor sociale, poti directiona cota de 3,5% pentru pentru sustinerea entitatilor nonprofit si a unitatilor de cult, care sunt furnizori de servicii sociale acreditati cu cel putin un serviciu social licentiat, in conditiile legii.

In perioada 2022 si 2027, se deruleaza Campania

,, Ofera o sansa de 3,5 % pentru Proiectul ,,Sanse Egale pentru Fiecare,, adresat centrului social pentru copii si tinerii orfani sau aflati in dificultat din comuna Bilciuresti/Dambovita.

  • Din impozitul pe care oricum l-ai platit statului pe anul trecut, poti decide să directionezi cei 3,5%  către Asociaţia Şansa Ta;
  • Menţionează pe formularul corespunzator, în rubrica specială, datele fiscale ale societăţii indicate mai jos;
  • Dacă ai venit numai din salariu, completează formularul E 230. De aici poti descrca Formular 230
  • Dacă ai venit numai din alte surse (drepturi de autor, dividente, etc), completezi formularul E 200;
  • Informatii despre procedura 3,5 % gaseşti la www.doilasuta.ro.  Nu uita să iţi depui formularul la Administraţia financiară până pe 15 mai 2023.

Prin acest formular, persoanele fizice pot redirecționa 3,5%, din veniturile realizate din activități independente pentru susținerea entităților nonprofit și unităților de cult. Există o prezentare pusă la dispoziție de site-ul ANAF despre acest formular, prezentarea este disponibilă aici: GHID ANAF

Datele noastre sunt: ASOCIATIA SANSA TA

CUI –   28901016
Cont in Lei IBAN- RO64RNCB0591123278690001

Va multumim!

Cum se completeaza formularul pentru a dona 3,5 % pentru Sansa Ta

Este simplu. Descarcati si sa scoateti la imprimanta Declaratia 230 de mai sus, cu datele asociatiei Sansa Ta. Tot ce va ramane este sa completati cu pix albastru: anul 2022 (cel la care ne raportam), datele voastre de identificare, suma care reprezinta 3,5 % din impozitul pe venit (imadiat detaliez), si sa o semnati.

Pentru a calcula suma, aveti nevoie de fisa fiscala pe anul 2022, primita de la angajator. Calculati cat reprezinta 3,5 % din impozitul datorat (apare pe fisa totalul), si suma obtinuta se trece in formular. Daca nu aveti inca fisa fiscala, sau nu va descurcati cu calculele, puteti sa lasati necompletata acea rubrica. In teorie, organul fiscal va face calculele pentru voi, insa ce e scris de mana noastra, este mai sigur 🙂

Daca nu aveti imprimanta, puteti sa solicitati un formular pentru Declaratia 230 direct de la Administratia Financiara, caz in care va trebui sa completati, pe langa informatiile personale de care am vorbit mai sus, si datele de identificare ale asociatiei noastre mentionate tot mai sus.:

Cum si unde se depune Declaratia 230

Prima varianta, cea mai sigura, este sa mergeti cu formularul completat in 2 exemplare si sa il depuneti personal, direct la registratura administratiei financiare de care apartineti (unde aveti domiciliul sau unde locuiti efectiv), pana la data de 15 mai 2023. Va trebui sa aveti cartea de identitate la voi, functionarul va inregistra formularele si va va inmana o copie. In felul acesta veti avea dovada oficiala ca ati depus formularul, cu semnatura si stampila.

A doua varianta este sa trimiteti formularul completat (un singur exemplar) prin posta, prin scrisoare recomandata cu confirmare de primire, pe adresa administratiei financiare  de care apartineti (unde aveti domiciliul). In felul asta veti avea doar dovada ca ati trimis un plic la Administratia Financiara.

Cam asta ar fi. Va rog sa ma anuntati printr-un comentariu daca intampinati probleme, o sa incercam sa le rezolvam impreuna. Sumele care se doneaza prin aceasta metoda nu sunt mari (daca ai avut un salariu de 1500lei/luna, primim cam 40 lei/an), si nici nu se livreaza pe loc (din experienta, ajung la inceputul anului viitor), insa avem mare nevoie de orice ajutor ca sa reusim sa dezvoltam acest proiect pentru orfani. Este una dintre metodele prin care va spuneam ca puteti sprijini cu bani dezvoltarea proiectului, fara sa va coste nimic, si este pacat sa o irosim.