Ofera o sansa de 2%
                         In perioada 2016 si 2020, se deruleaza Campania
,, Ofera o sansa de 2% pentru Proiectul ,,Sanse Egale pentru Fiecare,, adresat centrului social pentru copii si tinerii orfani sau aflati in dificultat din comuna Bilciuresti/Dambovita.

-       din impozitul pe care oricum l-ai platit statului pe anul trecut, poti decide să directionezi cei 2% către Asociaţia Şansa Ta;
-       Menţionează pe formularul corespunzator, în rubrica specială, datele fiscale ale societăţii indicate mai jos;
-       Dacă ai venit numai din salariu, completează formularul E 230;
-       Dacă ai venit numai din alte surse (drepturi de autor, dividente, etc), completezi formularul E 200;
-       Informatii despre procedura 2% gaseşti la www.doilasuta.ro.  Nu uita să iţi depui formularul la Administraţia financiară până pe 15 mai 2018.

Datele noastre sunt:
ASOCIATIA SANSA TA
CUI -   28901016
Cont in Lei IBAN- RO64RNCB0591123278690001

Va multumim!

www.asociatiasansata.ro

Cum se completeaza formularul pentru a dona 2% pentru Sansa Ta

Este simplu. Descarcati si sa scoateti la imprimanta Declaratia 230 de mai sus, cu datele asociatiei Sansa Ta. Tot ce va ramane este sa completati cu pix albastru: anul 2016 (cel la care ne raportam), datele voastre de identificare, suma care reprezinta 2% din impozitul pe venit (imadiat detaliez), si sa o semnati.

Pentru a calcula suma, aveti nevoie de fisa fiscala pe anul 2016, primita de la angajator. Calculati cat reprezinta 2% din impozitul datorat (apare pe fisa totalul), si suma obtinuta se trece in formular. Daca nu aveti inca fisa fiscala, sau nu va descurcati cu calculele, puteti sa lasati necompletata acea rubrica. In teorie, organul fiscal va face calculele pentru voi, insa ce e scris de mana noastra, este mai sigur :)

Daca nu aveti imprimanta, puteti sa solicitati un formular pentru Declaratia 230 direct de la Administratia Financiara, caz in care va trebui sa completati, pe langa informatiile personale de care am vorbit mai sus, si datele de identificare ale asociatiei noastre mentionate tot mai sus.:

Cum si unde se depune Declaratia 230

Prima varianta, cea mai sigura, este sa mergeti cu formularul completat in 2 exemplare si sa il depuneti personal, direct la registratura administratiei financiare de care apartineti (unde aveti domiciliul sau unde locuiti efectiv), pana la data de 15 mai 2017. Va trebui sa aveti cartea de identitate la voi, functionarul va inregistra formularele si va va inmana o copie. In felul acesta veti avea dovada oficiala ca ati depus formularul, cu semnatura si stampila.

A doua varianta este sa trimiteti formularul completat (un singur exemplar) prin posta, prin scrisoare recomandata cu confirmare de primire, pe adresa administratiei financiare  de care apartineti (unde aveti domiciliul). In felul asta veti avea doar dovada ca ati trimis un plic la Administratia Financiara.

Persoanele care locuiesc in Bucuresti, si nu vor sau nu au timp sa depuna personal formularul la Finante, poti sa mi-l trimita direct mie prin posta, in doua exemplare. Se pare ca am voie sa depun la gramada mai multe formulare de la persoane din Bucuresti, impreuna cu un borderou semnat si stampilat de catre presedintele asociatiei (adica eu). In felul asta este posibil sa stau doar eu la coada, ca sa nu mai pierdeti si voi timpul, si voi primi si dovada ca s-au depus. Daca preferati aceasta metoda, va rog sa imi spuneti printr-un mail Această adresă de e-mail este protejată de spamboţi; aveţi nevoie de activarea JavaScript-ului pentru a o vizualiza , pentru a va da adresa pe care sa imi trimiteti formularele completate.

Din pacate, nu ii pot ajuta in felul acesta decat pe cei din Bucuresti, restul de formulare trebuie depuse la administratiile financiare de care apartin cei care le completeaza.

Cam asta ar fi. Va rog sa ma anuntati printr-un comentariu daca intampinati probleme, o sa incercam sa le rezolvam impreuna. Sumele care se doneaza prin aceasta metoda nu sunt mari (daca ai avut un salariu de 700 lei/luna, primim cam 20 lei/an), si nici nu se livreaza pe loc (din experienta, ajung la inceputul anului viitor), insa avem mare nevoie de orice ajutor ca sa reusim sa dezvoltam acest proiect pentru orfani. Este una dintre metodele prin care va spuneam ca puteti sprijini cu bani dezvoltarea proiectului, fara sa va coste nimic, si este pacat sa o irosim.